Teoksen nimi. Mikäli teos on julkaistu useammalla nimellä, näytetään ensimmäisen julkaisun nimi.
Jannu
Tyyppi
romaanit
Tekijän nimeä klikkaamalla löydät teoslistauksen ohella lisätietoa kirjailijasta.
kuvaus
Jannu on Mika Keräsen lastenromaani parhaassa lasten seikkailukirjojen hengessä. Tapahtumat lähtevät liikkeelle Emajoelta eräänä kesäisenä aamuna, kun huomataan, että 25 tonnia painava puinen jokilaiva Jannu on kadonnut mukanaan sen kapteeni Juhani. Kapteenin pikkuveli Timo pyytää Maria ja salaseura Divaria avuksi salaisuuden selvittämiseksi. Kesän jännittävin seikkailu voi alkaa.
Jannu on salaseura Divarin kirjasarjan kahdeksas kirja. Sen päähenkilöitä ovat Tarton Soppalinnan kaupunginosassa asuva nuori etsivä Mari, hänen ranskanbulldogginsa Matti ja muut salaseuran jäsenet. Kirjan on kuvittanut elävästi muiden Soppalinnan nuorista etsivistä ja heidän ratkaisemistaan tapauksista kertovien kirjojen tapaan Marja-Liisa Plats.
Jannu kuuluu salaseura Divarin kirjasarjaan. Sarjasta ovat aiemmin ilmestyneet suomeksi kirjat Oranssi polkupyörä, Hopeinen aarrearkku, Salaperäinen kukkavoro, Aavepyöräilijä ja Väinämöisen veitsi.
(Lector Kustannus)
Jannu kuuluu salaseura Divarin kirjasarjaan. Sarjasta ovat aiemmin ilmestyneet suomeksi kirjat Oranssi polkupyörä, Hopeinen aarrearkku, Salaperäinen kukkavoro, Aavepyöräilijä ja Väinämöisen veitsi.
(Lector Kustannus)
Aiheet ja teemat
Henkilöt, toimijat
Tapahtumapaikat
Alkukieli
Julkaisuissa alkukielinen julkaisu, 1. suomenkielinen julkaisu, eri käännökset ja mahdolliset muut käännökset.
julkaisut
Nimi
Alanimeke
salaseura Divarin kahdeksas tapaus
Ilmestymisaika
Sivumäärä
163