Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.
Det är inte lätt att vara barn
Samtida recension
Läs en samtida recension ur Resonerande bokkatalogen. Obs! Recensionerna kan innehålla spoilers, dvs. information som avslöjar intrigen.
Typ
romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.
![Pärmbild](https://www.boksampo.fi/sites/default/files/styles/medium/public/kulsa_cache/images/media.onki.fi/7/0/2/saha/kirjasampo/0_7414896010971244571.jpg?itok=pDmxhFl-)
Beskrivning
Med vaken iakttagelseförmåga, värme och humor berättar Ester Lindin på sitt målande språk om barn i hem och i skola och hur deras uppträdande och väsen avspeglar den omgivning de lever i. Några av dessa verklighetsskildringar etsa sig in i ens minne och hjälpa en - att förstå.
(baksidestext)
(baksidestext)
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.
utgivningar
Första publikation
ja
Utgivningstid
Sidantal
165