Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Lassas

Typ

romaner

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

Åke Larsson, Lassas, är några och fyrti och jobbar som asfaltläggare. Han drar från ort till ort allteftersom arbetsplatserna skiftar, bor i egen husvagn och umgås mest med kompisarna i laget. Efter en skilsmässa har han blivit helt rotlös i tillvaron och när arbetet slutar fram mot vintern har han egentligen ingenstans att ta vägen. Han far till Stockholm och tar in hos sin bror, som är framgångsrik socialdemokratisk politiker, men inte heller där kan Lassas känna sig hemma.

Lassas tillhör kroppsarbetarnas överklass. Han har goda inkomster och har varit erbjuden att avancera men tackat nej. Han har varit ombudsman men avgått i samband med en vild strejk. I återblickar berättas hans bakgrund: barndomen i Norrland, en tidig sexresa till Paris, förälskelse och sprucket äktenskap, fackliga strider och minnen av fadern som dog med silikoslunga.

Lassas skildrar en grupp av svenska arbetare, som är i kläm mellan sina lojaliteter.

(början av baksidestext)

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Namn

Undertitel

[roman]

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

202

Språk