Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Goda nyheter, dåliga nyheter

Typ

romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

De goda nyheterna är att spionerna Charlie och George är på sina sista uppdrag åt agentbyrån. De dåliga är att uppdraget är att döda varandra. På ett ögonblick blir kollegor dödsfiender innan de till slut inser att vissa order inte måste följas. De beslutar sig för att ta reda på vem det är som vill se dem döda, och varför.

Det som följer är en jakt på sanningen i en värld där alla har något att dölja, och paranoian ofta visar sig vara välgrundad. I en värld där man lever på att ljuga och bedra måste man ställa sig frågan: Kan man lita på en spion, även om det är ens närmaste vän?

David Wolstencroft vänder i Goda nyheter, dåliga nyheter upp och ner på spionvärlden i en spännande thriller som överraskar läsaren gång på gång.
(Forum)

Ämnen och teman

Huvudpersoner

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Utgivningstid

Sidantal

307, [2]

Förlag

Språk

Översättare