Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.
Dagarna i våras
Typ
romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning
Dagarn i våras är en minnesbok som berättar både om författarinnans ungdom och hennes vuxna liv. En huvudroll har också Violas mor, omvittnad med den värme som är författarinnans särmärke. "Dagarna i våras" är både dagar i moderns sjukrum och dagar våren 1972. Det är en bok som roar och griper, som man inte blir färdig med utan tänker på ofta och med glädje.
Viola talar också om många andra ting i sitt liv och fogar samman bilden av en känslig, kvick och vemodig människa med det fina sinnet för stämningar och den klarögda förmågan att både se och överse som skaffat henne så många läsare och vänner.
(baksidestext)
(baksidestext)
Originalspråk
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.
utgivningar
Namn
Första publikation
ja
Utgivningstid
Sidantal
127