Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Bönder och herrar

Typ

romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.
Pärmbild
Pärmbild
Olika pärmbilder visas stora om du pekar eller klickar på den lilla bilden.

Beskrivning

I romanens centrum står Jalós, en by på södra Peloponnesos. Tiden är 1941-1944, världskrigets år, för Grekland liksom för så många andra länder den tyska ockupationens, hungerns, ofrihetens, grymhetens och rädslans år. Men också, alltmer, motståndets år.

Utan att överskrida gränsen till det dokumentära gör Theodor Kallifatides en nyanserad analys av byns sociala struktur sådan den framträder i motsättningarna mellan bönder och herrar. Med humor, värme och förståelse tecknar författaren byns invånare, deras passioner och idéer, drömmar och strävanden. Det är människor som med sin styrka och svaghet, sitt lidande och sin glädje kommer oss mycket nära.

(baksidestext)

Personer, aktörer

Platser för händelserna

Konkreta platser för händelserna

Tidpunkt för händelserna

Exakt tidpunkt

Originalspråk

Textutdrag

Den 22 juni 1941. Ryktet om att tyskarna skulle komma hade samlat hela byn längs infarten. Barnen och de yngre männen hade klättrat upp i den hängdes kastanj för att hålla utkik. De rapporterade ständigt om vad de iakttog. För varje dammoln som reste sig längre bort, ropade de: "Nu kommer dom, nu kommer dom."
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Utgivningstid

Sidantal

216

Språk

Översättare

Undertitel

roman

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

231

Språk