Blomsterfesten i Täppan

Typ

bilderböcker

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.
Pärmbild
Pärmbild
Pärmbild
Olika pärmbilder visas stora om du pekar eller klickar på den lilla bilden.

Beskrivning

Tidlös saga om de vackra blommorna och grönsakerna i trädgården. I en färgsprakande parad möter vi blåklockor och pioner, daggkåpor och ängsull, rödbetor, bondbönor och ogräs som alla samlas till midsommarfest.


- - -

Elsa Beskows tidlösa saga om de vackra blommorna och grönsakerna i trädgården.Tillsammans med lilla Lisa får vi vara med om en magisk midsommarfest. I en färgsprakande parad anländer blåklockor, pioner, daggkåpor, ängsull, rödbetor, bondbönor och ogräs för att fira midsommar i trädgården.Boken utkom för första gången 1914 och återutges nu i en extra fin, inbunden utgåva med linnerygg.

Platser för händelserna

Tidpunkt för händelserna

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Utgivningstid

Sidantal

32

Förlag

Språk

Översättare

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

38

Språk