Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.
Magiska morrhår
Typ
romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.
![Pärmbild](https://www.boksampo.fi/sites/default/files/styles/medium/public/kulsa_cache/images/media.onki.fi/4/5/0/saha/kirjasampo/7_-2106590297705648232.jpg?itok=wxcXXAfj)
Beskrivning
Vilket urtrist sommarlov! Varken Valerie eller jag har något att göra. Så dyker faster Vesta oväntat upp och ger mig en souvenir som hon har tagit med sig från Egypten. Aldrig hade jag väl kunnat drömma om att en liten figur av lera skulle kunna ställa till med så mycket trassel
I en störtskur av magiska gnistor landar vi plötsligt i det gamla Egypten utan en chans att ta oss därifrån. Dessutom håller Salem på att bli bortgift med en kattgudinna.
Vad ska en stackars häxa ta sig till när hennes katt riskerar att förvandlas till mumie?
Vad ska en stackars häxa ta sig till när hennes katt riskerar att förvandlas till mumie?
Huvudpersoner
Originalspråk
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.
utgivningar
Namn
Utgivningstid
Sidantal
154
Förlag
Språk
Översättare
Lisätietoja
Baserar på tv-serien Sabrina, the teenage witch