Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Eldsjäl

Typ

romaner

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

En kärleksförklaring till landsbygdens föreningar och eldsjälar

På föreningslokalen UF Fyren är Daniel ordförande och alltiallo. Det drar ihop sig till föreningens årliga revy, men inför repetitionsstart hopar sig problemen. En regissör saknas, och flera skådespelare har lagt av. Manuset är dessutom långt ifrån färdigt. Har Daniel situationen under kontroll?

Erika jobbar i kassan i bybutiken. När hennes extroverta syster Joanna drar med henne i revyn hittar hon ett sammanhang hon inte visste att hon saknade. Medan premiären närmar sig stiger allt fler hemligheter upp mot ytan, och Erika måste bestämma sig för vilken hennes roll är i det hela.

Axel Åhmans (A:et i humorgruppen KAJ) romandebut Eldsjäl är en berättelse om dem som stannar, om dem som brinner fast de rimligtvis borde slockna. Det är en kärleksförklaring till och en uppgörelse med föreningslivet och glesbygden.

"Måns Zelmerlöw och John Lundvik kan kanske beskylla KAJ för att inte ta Mello på allvar. Men ingen kan beskylla Axel Åhman för att inte ta litteraturen på allvar. Förhoppningsvis kan helgens seger få svenskarna att upptäcka ett lovande författarskap." Johanna Schreiber, Expressen

(Schildts & Söderströms)

Personer, aktörer

Huvudpersoner

Platser för händelserna

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

301

Språk

Lisätietoja

Pocketutgåva 2025.