Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

En julsaga

Typ

romaner

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

Lättläst. Ebenezer Scrooge är en snål och elak gammal affärsman. På juldagsnatten får han besök av tre spöken som tar honom med på en resa genom livet: hans dåtid, nutid och framtid. Det blir en avslöjande resa som får honom att omvärdera sitt själviska liv.

En julsaga från 1843 är ett av Charles Dickens mest berömda verk och kanske världens mest lästa berättelse om julen. Här i en lättläst utgåva!

Med satirisk humor och samhällsengagemang berättas en värmande historia om julen som blivit en klassiker och har älskats av många. Berättelsen om den girige Scrooge som får sig en ögonöppnare och börjar förstå kärlekens budskap har blivit en av världslitteraturens stora klassiker. Ett flertal gånger har boken också filmatiserats och dramatiserats.
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Utgivningstid

Sidantal

52

Språk

Lisätietoja

Första svenska upplaga 1844 med titeln: Jul-aftonen. Första upplaga i denna version 2022.
Även utgiven med titeln: En spökhistoria vid jul.