Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Mysterieklubben och smugglarna

Typ

romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

6-9 år.

När Carl och Amanda är ute med båten i Vilundabukten överraskas de av en tät dimma. Plötsligt går det inte längre att se åt vilket håll land är. Just när det börjar bli mörkt och otäckt skär ett ljus genom dimman.

Ett fyrtorn! Då blir det lättare att hitta in till land igen. Men vad är det egentligen för typer som håller till i fyrtornet? Och vem signalerar de till?

I böckerna om Mysterieklubben skapar författaren Patrik Bergström och illustratören Filippo Vanzo action och spänning från första sidan. För att klara sina hemliga uppdrag krävs det att barnen följer klubbens motto: Modig och Klok. Det gäller att våga, men utan att bli alltför dumdristig!

Mysterieklubben och smugglarna är den femte delen i den spännande äventyrsserien.
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

79

Språk

Illustratör