Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Den enda historien

Typ

romaner

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.
Pärmbild
Pärmbild
Olika pärmbilder visas stora om du pekar eller klickar på den lilla bilden.

Beskrivning

Den enda historien är en roman om spillrorna av en kärleksrelation. Osentimentalt skildrar Julian Barnes, författare till Känslan av ett slut, hur den första kärleken kan vara livsavgörande. Och hur minnet både kan undfly och bedra oss.

När Paul i början av 1960-talet träffar Susan är han student och nitton år gammal. Hon är fyrtioåtta, gift och har två vuxna döttrar. Paul är stolt över att förhållandet bryter mot konventionen, att det retar hans föräldrar. Men han ser också Susan som sitt livs stora kärlek. Susan är mer realistisk och redan från början övertygad om att Paul kommer att lämna henne. När de får möjlighet att leva tillsammans, långt från Susans våldsamma och alkoholiserade man, ställs det slutligen högre krav på deras kärlek än Paul kunnat föreställa sig.


Nu, långt senare, ser han tillbaka på deras relation. De flesta, menar han, har egentligen bara en enda historia i livet som är värd att återge. Och medan han vrider och vänder på minnena som förföljt honom, berättar han sin. Om den kärlek som gjort honom till den han är.

(Forum)
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Utgivningstid

Sidantal

275

Förlag

Språk

Översättare

Första publikation

ja

Språk

Utgivningstid

Sidantal

275

Förlag

Språk

Översättare