Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.
Den älskvärda
Typ
romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning
Den vita fotofonden är färgad av blod, som en tavla ett impressionistiskt verk på Moderna. Inga kläder av den döde mannen hittas. Inga spår av någonting alls. Men på ett bord, draperat i svart sammet, ligger ett avskuret finger. Carola Hermansson, polis vid mordroteln i Stockholm, tar sig an fallet. Spåren leder henne till Örebro, där hon finner kopplingar mellan en pedofilring och ett behandlingshem i Dalarna. Flera barn har också försvunnit från en förläggning i Norberg, som Carola misstänker har med mordet att göra. Carola möter en hänsynslös värld, där högt uppsatta män utnyttjar unga som ingen tar ansvar för. Barn som far illa, går under jorden och i värsta fall försvinner.
Karin Drangel föddes i Danderyd 1968 och bor idag med sin familj i Solna. Hon är utbildad beteendevetare och har under flera år arbetat med utsatta ungdomar. Den älskvärda är hennes debutroman.
(Calidris)
Karin Drangel föddes i Danderyd 1968 och bor idag med sin familj i Solna. Hon är utbildad beteendevetare och har under flera år arbetat med utsatta ungdomar. Den älskvärda är hennes debutroman.
(Calidris)
Ämnen och teman
Personer, aktörer
Huvudpersoner
Originalspråk
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.
utgivningar
Namn
Undertitel
kriminalroman
Första publikation
ja
Utgivningstid
Sidantal
241