Kalle och Elsa gräver en fälla

Typ

bilderböcker
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

Kalles och Elsas efterlängtade stranddag är äntligen här! Havet glittrar och sanden är mjuk. Simdelfinen är med. Och parasoll, saft och fika. Och viktigast av allt: spadar. Här ska grävas! Gropen blir hur djup som helst. Vad kommer de att fånga i fällan? Ett havsodjur, tror Kalle. Elsa tror en valhaj, en sjöstjärna eller ett sjölejon. Eller kanske ett strandlejon? Något är det i varje fall som hamnar där till sist. Något stort.

Jenny Westin Verona text är full av berättarglädje och Jesús Veronas sprakande bilder gestaltar exakt hur galet äventyrlig en dag på stranden kan vara för två små fantasifantaster.

Bilderbok. 3-6 år.

Huvudpersoner

Platser för händelserna

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

28

Språk

Illustratör