Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Ingen alls

Typ

romaner

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

Eva går under många år hos terapeuten Anna, som hon också utvecklar en nära personlig relation till. Anna är en karismatisk person - uppmärksammad i media - en stark kvinna som uppger sig stå på de svagas sida, och som hela tiden funnits med Eva under de tuffa åren.

Anna adopterar Eva. Eva önskar sig en mor- och dotterliknande relation, och att hennes egen dotter, Mino, ska få en mormor. Men hon känner hela tiden att hon inte räcker till, att Anna förväntar sig mer och dikterar villkoren för deras umgänge. Någonstans förstår Eva att deras relation inte är okej, men hon har ingen annan.

Smärtsamt inser Eva gradvis att Anna inte alls är den hon saknat och längtat efter - varken trygghet eller villkorslös kärlek finns där. I stället växer bilden fram av en mycket manipulativ kvinna som spelar rollen av mamma och mormor när det passar henne, och som gång på gång tydliggör för Eva vilken uppoffring det är.

Än en gång är Eva fast i en destruktiv situation och det som plågar henne mest är vad hon utsätter Mino för.

Ingen alls är den sjätte delen i Lotta Thells uppmärksammade och populära romanserie som är baserad på hennes egna livserfarenheter.

(Lind & Co)
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

222

Förlag

Språk

Lisätietoja

Angående författarens härmed sammanhängade verk se: Utan en tanke.

Serie