Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Kameleonten

Typ

romaner

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

"En kameleontkvinna är farlig för män. Men farligast är hon för sig själv."

Louise skiftar personlighet efter de män hon möter. Alltid blir hon den hennes älskade vill att hon ska vara fullkomnar hans personlighet, hans ambitioner och hans livsstil. Men bara för en tid, sen blir hon rastlös, drömmer om en ny man, ett nytt hem, nya illusioner. Till sist inser hon att hon lever på lögner, att hon måste erövra både sitt verkliga jag och den kärlek som synes henne ouppnåelig. Så möter hon en man som flyttar runt henne som en bricka i ett spännande spel; ett spel om längtan, om ensamhet och om kärlekens makt och tyranni.
Jane Aamund är en av Danmarks populäraste författare. Hennes bok Coloradodrömmar har tidigare utkommit på svenska.

(Wahlström & Widstrand)

Ämnen och teman

Personer, aktörer

Konkreta platser för händelserna

Originalspråk

Textutdrag

"Tar du, Louise Elena Christiansen, denne Andreas Riisskov till din äkta make?"
"Ja."
Andreas höll fast Louises ögon med blicken. Hon log kärleksfullt mot honom, tryckte hans hans, den var fuktig. Han verkade spänd. När de satte sig bredvid varandra som brudpar, viskade hon oroligt: "Du är blek, Mår du inte bra?" Han nickade och log.
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Undertitel

roman om en kvinna som är för farlig för män men mest farlig för sig själv

Utgivningstid

Sidantal

342

Språk

Översättare

Lisätietoja

Ny utg.:

MånPocket: 2001

Första publikation

ja

Språk