Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Lumotut

Kommentarer (1)

Typ

romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

307

Förlag

Språk

Kommentarer (1 st.)

Mitä jos saisit tietää 16-vuotissynttäreilläsi että olet yksi Lumotuista -valituista. Ja tehtävänäsi olisi kouluttautua tulenkäsittelijäksi mahdollisimman pian, jotta friikit voitiaisiin pysäyttää.

Miranda saa kuulla juuri tämän isoisältään, Miltonilta, täyttäessään 16 vuotta. Yksin ei hän kuitenkaan tässä ole, vaan kaksi muuta Lumottua ovat ranskalainen Mikaja ja Iso-Britanniasta kotoisin oleva Minter -tuulen ja maantaitaja.

He matkaavat Välimerelle, päämääränä kuitenkin Mustameri.

En oikein tarkalleen tiedä, miksi pidän kirjasta. Kait syynä on se juoni, ja idea. Kirjakin on aika ohut, joten siinä käsitellään kaikki aika nopeasti ilman pahempaa perehtymistä. Fantasiakirjat ovat minusta muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta aina hyviä. (Brunojr / Sivupiiri)

Länk