Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.
Hans Kunglig Höghet
Typ
romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.
Beskrivning
Hans kunglig höghet är en av Thomas Manns tidigare romaner, som nu presenteras i ny översättning. Det är en spirituell och underfundig variant av operetternas populära tema: Den amerikanske miljonären, som bosätter sig i det lilla furstendömet som regeras av den unge prinsen med blått blod och inga pengar. Naturligtvis har miljonären en vacker dotter och naturligtvis uppstår tycke mellan prinsen och den sköna arvtagerskan - och naturligtvis får de varandra efter många förvecklingar.
Thomas Mann har varit på sitt allra bästa humör när han skrev "Hans kunglig höghet" - den ger underhållning, humor och charm på högsta nivå.
(baksidestext, Aldus/Bonnier 1961)
(baksidestext, Aldus/Bonnier 1961)
Ämnen och teman
Personer, aktörer
Originalspråk
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.
utgivningar
Utgivningstid
Sidantal
377
Förlag
Språk
Översättare
Utgivningstid
Sidantal
340